İZMİR İL MEM ARGE

ULUSLARARASI (BRÜKSEL) LEADERS FOR A DAY PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ

Değerli öğrencimiz Zeynep’in başarılarının devamını diler ve teşekkür ederek, deneyimini sizlerle paylaşıyoruz;                   ‘’Okulumdaki panolardan birinde “kendi şirketinizi kurmak ister misiniz?” yazılı afişi görüp, işte beklediğim fırsat diyerek arkadaşlarımı ikna etmemle başladı her şey. Yaklaşık bir okul yılı süren eğitici bir mini şirket deneyiminden sonra bir sınava tabi tutuldum ve ESP (Entrpreneurial Skills Pass) sertifikasını kazandım. Avrupa Birliği Leonardo da Vinci programı tarafından desteklenen ve JA Europe tarafından verilen bu belge, 15-19 yaşları arasındaki öğrencilerin girişimcilik deneyimine sahip olduğunu, gerekli bilgi beceri ve yetkinlikleri kazanmış olduğunu belgeleyen uluslar arası bir sertifikadır. Merkezi Belçika’nin başkenti Brüksel’de bulunan JA Europe, her yıl Leaders-for-a-Day adında bir etkinlik düzenlemekte ve ülkelerinde ESP sertifikası almış öğrenciler arasından mülakatla seçtiği gençleri davet etmektedir. Bu yıl 18-20 Ekim tarihleri arasında yapılan etkinliğe Avrupa’nın farklı ülkelerinden 35 öğrenci katıldı. Türkiye’den seçilen tek öğrenci olmanın gururuyla bu üç günlük deneyimimi şu şekilde özetleyebilirim.
ULUSLARARASI (BRÜKSEL)  LEADERS FOR A DAY PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ

 

 

 

 

            Birinci gün yapılan toplantıda, diğer ülkelerden gelen öğrencilerle tanıştık ve mentorumuz ile geçireceğimiz ikinci gün için hazırlık yaptık. Her öğrenci kendi mentoru ile ilgili yaptığı araştırmayı grubun geri kalanı ile paylaştı ve hepimiz diğer liderler hakkında da bilgi sahibi olduk. Benim mentorum uluslar arası bir firmanın Avrupa Bölgesi Kurumsal İlişkiler Yöneticisi idi. Ertesi gün montorumun ofisinde, kendisi normal günlük ajandasını takip ederken yanında bulundum ve onun bir gününü nasıl geçirdiğini gözlemledim. Kendisi benimle gerçekten ilgilenerek iş hayatı ve sektörü ile ilgili bilgiler verdi. Gün boyu onun işi hakkında bir çok bilgi edindiğim üç toplantıya katıldık. Her bir toplantının sonunda fikrimi sordu ve birlikte toplantıyı değerlendirdik. Akşam, diğer öğrenciler ve onların mentorleriyle kapanış ve günü değerlendirme toplantısı için buluştuk. Bu  toplantı sırasında diğer mentorlerle tanışma ve deneyimimi onlarla da paylaşma fırsatına sahip oldum. Dönüş günü olan son gün sadece öğrencilerle kahvaltı yaptık, vedalaştık ve ayrıldık.

 

            Üniversiteye hazırlandığım bu yoğun senede, yaşadığım üç günlük deneyim bana çok farklı bir bakış açısı kazandırdı ve büyük bir motivasyon verdi. Mentorumla geçirdiğim dolu dolu bir gün sonunda; iş hayatı, girişimcilik ve liderlik hakkında gelecekte bana çok fayda sağlayacağını düşündüğüm bir çok bilgi edindim ve beni kişisel anlamda geliştirdiğine inandığım eğitici ve bir o kadar da eğlenceli bir deneyim yaşadım. Benimle yakından ilgilenen İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve JA Europe ailesinin yanı sıra, farklı ülkelerden arkadaşlar edinmiş olmak da bana ayrı bir mutluluk verdi.

 

 

 

Zeynep Hazal Soyan

 

İzmir Atatürk Lisesi”

 29-10-2016

0 - (0232) 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.