İZMİR İL MEM ARGE

eTwinning Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

     
eTwinning Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

2006 yılında Avrupa Parlamentosunun kararı ile Comenius alt programı olarak Hayat Boyu Öğrenme Programına dâhil edilen ve Avrupa’da e-Okul eşleşmesi ve öğretmen eğitiminin yaygınlaştırılmasını amaçlayan e-Twinning faaliyetine, ülkemiz  22 Şubat 2009’da dahil olmuştur. E-Twinning Türkiye faaliyetleri Yenilikçi Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün bünyesinde kurulan, Ulusal Destek Servisi tarafından yürütülmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanan eğitim ve öğretimde teknoloji kullanımını teşvik etmek ve yaygınlaştırmak için ülke genelinde okulların Etkileşimli Tahta ve Tabletleri kapsayan FATİH projesi ve  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan, eğitim ve  öğretimi dijital eğitim materyalleri ile destekleyen işbirlikçi, interaktif online içerik oluşturma ve paylaşma platformu EBA ve aynı zamanda Avrupa Okul Ağı tarafından Erasmus Plus projeleri kapsamında yürütülen eTwinning – Online Okul Ortaklığı projelerinin entegrasyonu desteklenmektedir.

Bu bağlamda ülkemiz okul eğitiminde eTwinning projeleri oldukça önem arz etmektedir.

eTwinning, iletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak; kısacası Avrupa’daki en heyecan verici öğrenme topluluğunu hissetmek ve bu topluluğun bir parçası olmak için, Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullardan birinde çalışan personele (öğretmenler, müdürler, kütüphaneciler v.b.) yönelik bir platform sunmaktadır.

2009-2016  yılında etwinning projelerine dahil olan yurdumuzda toplam  39291  okulumuz portala kayıtlı, bu okullarımızdan 79889 öğretmen 13744 proje yapmıştır.

Yine bu dönemlerde İzmir ilinde ;
2009-2016 arası 3367 kayıtlı öğretmenimiz 1621 proje yapılmıştır.
Şu an 209 aktif projemiz vardır.
2015 yılında yapılan proje ödülleri açıklanmıştır. İzmir’de projelerden;

27 tanesi Ulusal Kalite Etiketi
14 tanesi de
Avrupa Komisyonu Brüksel Merkezi Destek Servisi taraftan Avrupa Kalite ödülüne layık görülmüştür. Öğretmenlerimiz her yıl Antalya  etwinning Ulusal Konferanslarına  ve yurtdışı Avrupa çalıştaylarına davet edilerek YEĞİTEK Ulusal destek Birimi tarafından ödüllendirilmektedirler.

 İzmir ilinden toplamda 1621  proje yapılarak  ülke genelindeki  projelerin % de 12 lik dilimine sahip olma başarısını göstermiştir.

*E-twinning  koordinatörümüz tarafından
*Projelere teknik destek
*Okul ziyaretleri
*Okullarımıza bilgilendirme toplantısı
*etwinning uygulamalı web2

 

09-12-2016

 

 

0 - (0232) 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.