İZMİR İL MEM ARGE

"İYİLİK GÖNÜLLÜLERİ - ÖĞRETMEN" PROJESİBu projenin amacı; resmi/özel okullarımızda iyilik iklimi oluşturarak iyiliğin dalga dalga yayılması, sevgi ve hoşgörü zemini oluşturarak öğretmenlerimizin topluma örnek davranışlar sergilenmesini ve rol model olmasını sağlamaktır.

Öncelikli olarak proje çerçevesinde aşağıda belirtilen 8 ana başlık belirlenmiştir.

1. Apartmanındaki yaşlılar ve sağlık çalışanlarının ihtiyacını karşılayan öğretmen: Sosyal mesafe ve izolasyona dikkat ederek komşumuz olan sağlık çalışanı ve yaşlılarımızın ihtiyacını karşılama.

2. Sokak hayvanlarının ihtiyacını karşılayan öğretmen: Sokakların boş olduğu bugünlerde sokak hayvanlarına yönelik sosyal izolasyona dikkat ederek evimizde kapı önüne, balkona vb. mama, su vb. bırakılması.

3. Su ve enerji israfını engelleyen öğretmen:  Toplumsal kullanımların artacağı düşünülerek gereksiz su ve enerji tüketiminin önüne geçilmesi.

4. Bilinçli tüketimi destekleyen öğretmen: Market, bakkal ve eczanelerde satılan maske, dezenfektan, gıda vb malzemelerin alımında bilinçli alışverişin desteklenmesi

5. Öğrencilerimize okul dersleri, sağlık, sosyal vb. konularında rehberlik ve destek çalışmaları yapan öğretmen: Öğrencilerin okul dersleri, sağlık, sosyal vb. konularda online platformlar üzerinden buluşmalar gerçekleştirilmesi ve onlara rehberlik edilmesi.

6. Sağlık Hizmetlerine katkı amacıyla maske, eldiven vb. üreten öğretmen

7. Geri dönüşümü destekleyen ve çevre kirliliğini engelleyen öğretmen: Malum salgın döneminde çevrenin, sokağın ve apartmanın temiz tutulması; ev çöplerinin kağıt, cam, plastik, metal vb. maddelerin geri dönüşümlerinin yapılması amacıyla ayrı poşetlerle paketlenmesi ve çöp konteynerına atılması.

8. İhtiyaç sahipleri gıda yardımında bulunan öğretmen: İhtiyacı olan evsiz, kimsesiz vb. kişilere gıda yardımı vb. yardımlar yapılması

İyilik gönüllüleri hareketini gerçekleştiren öğretmen; uygun ortamda sosyal mesafe, izolasyon vb durumlara dikkat ederek fotoğraf çekebilir şahsi/kurumsal sosyal medya hesaplarından @izmir_ilmem ve #sonsuzadekiyilik #izmir_ilmem_iyilikgonullulerı etiketleri ile paylaşabilir.

Proje faaliyetlerinin, iyilik hareketlerinin yazılı ve görsel  proje faaliyetlerine yönelik http://izmirarge.meb.gov.tr/argeform/form.php?formid=729 online formu ilgili öğretmen dolduracaktır.

0 - (0232) 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.